مشاوره پزشکی
در زمان استراحت، ضربان طبیعی قلب بزرگسالان بین شصت تا صد بار در دقیقه است. اگر ضربان از صد بالاتر رود، به عنوان ضربان بالای قلب، تعریف می شود. مانند وقتی که کار بیشتری انجام می دهیم...
  • تاریخ درج : سه شنبه 12 مهر 1390  • دفعات مشاهده: 16674 • تعداد آراء: 4
زمانی که باید به پزشک مراجعه کنید.
 ضربان، اغلب بالای صد بار در دقیقه است.
 ظرف پنج دقیقه بعد از انجام دادن ورزش های سخت، ضربان قلب به حالت معمولی بر نمی گردد.
 اگر در شرایط استرس و عصبی قرار ندارید و ضربان قلب به بالای صد بار در دقیقه رسیده است که باید در این حالت به سرعت نزد پزشک بروید.
علایم به شما چه می گویند؟
در زمان استراحت، ضربان طبیعی قلب بزرگسالان بین شصت تا صد بار در دقیقه است. اگر ضربان از صد بالاتر رود، به عنوان ضربان بالای قلب، تعریف می شود. مانند وقتی که کار بیشتری انجام می دهیم و لازم است خون و اکسیژن بیشتری به بدن برسد، در نتیجه قلب سریعتر می زند. ورزش و تمرین، عواطف و احساسات، عصبی شدن، اضافه وزن و غذای زیاد، همه از عاملان این ناراحتی محسوب می شوند. همچنین بیماری یا تغییرات فیزیولوژیکی در بدن، باعث کار اضافه ای برای قلب می شود. مانند: تب، فشار خون بالا و پایین، آسم، کم خونی، افزایش تولید هورمون تیروئید و آدرنالین زیاد.
قلب اغلب در پاسخ به محرک هایی مانند: نیکوتین، کافئین، داروهای تجویزی و غیر تجویزی و مواد مخدر، مانند چکش برقی می کوبد. کمبود شدید مواد غذایی خاصی، به ویژه پتاسیم و ویتامین های (B) که در اثر رژیم های کاهش وزن به وجود می آیند، می تواند ضربان قلب را بالا ببرد. ضربان قلب سریع، اغلب در افرادی که از حمله قلبی جان سالم به در برده اند و یا کسانی که از ناراحتی قلبی رنج می برند، دیده می شود. وقتی قلب آسیب می بیند، ضربان آن افزایش می یابد. گاهی هم قلب آسیب دیده و یا حتی قلب سالم، می تواند نارسایی هایی را در سیستم الکتریکی داخلی ایجاد کند و علایم سریع ضربان قلب را بفرستد و موجب ضربان شدید قلب شود. این نوع بیماری به راحتی درمان می شود و بدون خطر است. زمانی که قلب با سرعت بالا، اما با ریتمی غیر عادی و عجیب و غریب می زند، شخص دچار لیفی شدن دهلیز ( atrial fibrillation ) شده است. اغلب پزشکان نگران زمانی هستند که این آشفتگی های ریتمی سریع در دهلیز های پایین قلب اتفاق بیفتد که در آن صورت مانع فعالیت و منجر به مرگ قلبی ناگهانی می شود.تسکین درد:
بهتر است هر چند وقت یک بار پزشک معاینه تان کند تا مطمئن شوید که ناراحتی قلبی ندارید.

فقط بگویید نه:

از تمام مواد محرکی که می توانند باعث تسریع ضربان قلب شوند، اجتناب کنید. مانند: غذاها، نوشیدنی هایی که حاوی کافئین ( قهوه، چای، سوداها )، الکل و داروهای مخدر هستند. سیگار کشیدن باعث تنگ شدن سرخ رگها می شود و موجب اشکال در عملکرد قلب می گردد.
نیکوتین، محرکی قوی محسوب می شود.

کمی تلاش کنید:
می توانید با استفاده از یکی از فنونی که مانورهای وگال ( Vegal maneuuers ) نامیده می شوند      مرگ در اثر ناراحتی ضربان قلب سریع شدید. با کمک پزشک، روش مناسب برای خود را انتخاب کنید. این فنون با تحریک اعصاب قلب باعث کاهش ضربان می شوند که شامل موارد زیرند:
 گرفتن بینی و فین کردن.
 سرفه کردن
 قرار دادن صورت در ظرفی از آب یخ برای مدت چند ثانیه.
 چمباته زدن، محکم بلند شدن و فشار آوردن به بدن مثل اینکه می خواهید تخم بگذارید.
 منقبض کردن ماهیچه ها و فشار آوردن به آنها، مثل اینکه سعی می کنید اندرون خود را حرکت دهید.

تمرین کنید:
کاهش وزن، بار و سنگینی کلی، کارکرد قلب را کاهش می دهد. ورزش های ایروبیک سلامتی قلبی- عروقیتان را افزایش می دهد. زیرا باعث تنظیم درست قلب، شش ها و ماهیچه ها از طریق استفاده کار آمد تر از اکسیژن می شود. ورزش یکی از روش های مهم درمان اضطراب است.

رژیم نگیرید:

پودرهای حاوی پروتئین زیاد و فرآورده هایی که باعث کاهش وزن سریع می شوند، اغلب تاثیرات جانبی نامطلوبی دارند. بهتر است برای داشتن رژیم غذایی مناسب، با پزشک مشورت کنید.

از دارو استفاده کنید:
متخصصان قلب با انواع دارو های کند کننده ضربان قلب، بیماری ضربان قلب را به سرعت درمان می کنند.
شما هم نظر دهید  

 
 
 
   
نظرات کاربران

ناشناس
پنج شنبه 20 مهر 1391
salam lotfan tedad zaraban ghalbe va feshre khon varzshkar ba12 sall sabghe tamrini ra begoed
ناشناس
سه شنبه 27 خرداد 1393
این صفحه به من خیلی کمک کرد ممنون از راهنمایی شما

  گروههای مقالات  
نظرسنجی  
به نظر شما داشتن چند بچه در خانواده کافی است؟ 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

  پیوند های ویژه