مشاوره پزشکی
اگر صبح چشم هايتان را با زور باز مي كنيد، اين يك هشدار است. آنها به واسطۀ عفونت، چسبناك، متورم و بسته شده اند؛ اما عفونت چشم به ندرت زيان بار است و فقط بخشي از دستگاه دفاعي طبيعي بدن...
  • تاریخ درج : سه شنبه 14 شهریور 1391  • دفعات مشاهده: 2730 • تعداد آراء: 15
-زماني كه بايد به پزشك مراجعه كنيد:
عفونت چشم، زرد رنگ، لايه اي با مقاومت است.
پلك ها متورم، قرمز رنگ و دردناك شده است.

علايم به شما چه مي گويند؟
اگر صبح چشم هايتان را با زور باز مي كنيد، اين يك هشدار است. آنها به واسطۀ عفونت، چسبناك، متورم و بسته شده اند؛ اما عفونت چشم به ندرت زيان بار است و فقط بخشي از دستگاه دفاعي طبيعي بدن را تشكيل مي دهد. در بسياري از موارد، بيدار شدن با چشم هايي روشن و قرمز كه ترشح هم دارد، به اين معناست كه باكتري ها به چشم حمله كرده اند و يا پوستي بسيار چرب داريد. حمله باكتري ها مي تواند منجر به ايجاد تورمي در زير مژه ها شود كه چرك زرد رنگي را توليد مي كند و با سلول هاي سفيد رنگ خون كه به مبارزه با باكتري ها مي پردازند، پر شده است. عفونت زرد رنگ و غليظي كه چشم هاي شما را بسته نگاه مي دارد، واكنش طبيعي بدن نسبت به باكتري يا ويروسي است كه باعث عفونت مي شود و به غشاي شفافي كه مردمك چشم را مي پوشاند، حمله مي كند. نوع ديگري از عفونت چشم كه مي تواند رقيق تر باشد، نشان دهنده سرما خوردگي يا حساسيت نسبت به گرده گياهان است. اغلب، عفونت آبكي و رقيق و چسبناك، بعد از برطرف شدن عوامل محرك از بين مي رود.

تسكين درد:
پلك هاي متورم و ترشح كننده، به اين معناست كه چشم ها عفونت دارند و بيمار بايد قطره آنتي بيوتيك و يا آنتي بيوتيك هاي خوراكي مصرف كند.

توصيه هاي زير مي توانند به شما كمك كنند:
•چسبندگي چشم ها را بر طرف كنيد: اگر چشم ها چسبنده و بسته شده اند، لايه هاي چسبناك را با يك تكه پارچه گرم برداريد.
•پلك ها را شستشو دهيد: يك تكه پنبه را در محلولي حاوي يك دوم قاشق چاي خوري نمك حل شده در يك قاشق غذا خوري آب گرم، فرو كنيد و آن را در خط مژه ها بماليد. از پاك كننده پلك نيز مي توانيد استفاده كنيد.
•چربي را بر طرف كنيد: با وجودي كه آماس پلك چشم، يكي از مشكلات چشمي است، اما به برطرف كردن چربي زيادي روي پلك ها كمك مي كند. براي زدودن چربي اضافي از روي پلك ها، مي توانيد مژه و پلك را با شامپوي بچه يا پاك كننده ملايم ديگري پاك كنيد. همچنين با استفاده از حركت رو به پائين، پلك ها را ماساژ دهيد. بعد پلك بالايي را ماساژ دهيد و با پارچه (دستمال)، روغن (چربي) را تميز كنيد. اين كار را هر شب به مدت يك يا دو هفته انجام دهيد. اگر التهاب پلك مزمن داريد، بايد به طور مرتب پلك ها را ماساژ دهيد و پاكسازي كنيد، درست مانند عادت مسواك زدن.
•از حوله هاي مشترك استفاده نكنيد: عفونت ويروسي يا باكتريايي پر از ميكروب هايي است كه مي تواند به ديگران منتقل شود. هنگام تماس دست ها با اشك، بايد در آب داغ شستشو داده شوند.
•ريمل هاي قديمي را كنار بگذاريد: لوازم آرايشي آلوده، عاملان مهم عفونت چشم هستند. از لوازم آرايشي كه هنگام عفونت استفاده كرده ايد يا از آنهايي كه بيشتر از شش ماه از تاريخ توليدشان مي گذرد، استفاده نكنيد، زيرا دوباره دچار عفونت چشمي مي شويد.
شما هم نظر دهید  

 
 
 
   
نظرات کاربران

هیچ نظری برای این مقاله ثبت نشده است

  گروههای مقالات  
نظرسنجی  
به نظر شما داشتن چند بچه در خانواده کافی است؟ 
.....وضعیت فعلی :
.....درحه حرارت :
.....سرعت باد :
.....میزان رطوبت :
.....طلوع آفتاب :
.....غروب آفتاب :
  اوقات شرعی  

  پیوند های ویژه